Właśnie wpadłeś na genialny pomysł, by hodować indyki? Szukasz pomysłu na własną działalność? Chciałbyś być hodowcą? Chów indyków to dobre rozwiązanie. Oczywiście samo przedsięwzięcie wymagać będzie od Ciebie wiele pracy i wyrzeczeń. Ale pamiętaj: to się opłaca! Pozostaje jednak pytanie zasadnicze: Jak rozpocząć hodowlę?
W Polsce istnieje wiele pomysłów na własny biznes. Osoby, które mają odpowiedni kapitał, często decydują się na bardziej odważne pomysły, które wymagają odpowiedniej wiedzy, warunków oraz środków własnych na zrealizowanie działań. Jednym z takich pomysłów jest hodowla zwierząt, która ma na celu produkcję różnych gatunków zwierząt hodowlanych do uzyskania mięsa, jajek, futer.
Hodowla indyków jest popularna ze względu na coraz to większy popyt na ich mięso, które jest smaczne, popularne oraz chude – a więc mało kaloryczne, dzięki czemu jest jednym z ulubionych dań dla osób, które dbają o zdrowe odżywianie. Jak zacząć taką hodowlę indyków i jakie z nią związane są koszty oraz zapewnienie odpowiednich warunków ptakom? Przede wszystkim przypomnijmy, że hodowlę prowadzi się w celu uzyskania mięsa drobiu na sprzedaż.
Aby wyhodować odpowiednie indyki należy przede wszystkim zacząć od znalezienia odpowiedniego miejsca na chów, gdyż chów taki prowadzi się w warunkach sztucznych takich jak duże hale, które regularnie muszą być odkażane przed umieszczeniem tam małych indyczków – wszystko to dla bezpieczeństwa drobiu. W pomieszczeniach dla piskląt muszą być zamontowane odpowiednie grzejniki, które nazywane są sztucznymi kwokami, które „zastępują” matki i grzeją małe pisklaki, chroniąc przed zimnem a tym samym przed śmiercią. ważne jest również odpowiednie światło.
Niestety w takich skupiska indyki często wydziobują sobie pióra, co prowadzi do łuszczycy a to powoduje, że dane mięso spada na dalszą klasy jego jakości. Najważniejsza jest dieta ptaków i witaminy: w Polsce mamy kilka rodzajów pasz, które mają na celu uzyskać jak największa masę mięśni. Indyki muszą mieć stały dostęp do świeżej wody. Jeżeli chodzi o koszty założenia takiej hodowli, to największym kosztem jest znalezienie i przygotowanie odpowiedniego miejsca na chów. Można jednak ubiegać się o dofinansowanie z funduszy unii europejskiej, dzięki którym koszty związane z założeniem i prowadzeniem hodowli zmniejszą się.
Podjąłeś decyzję o hodowli indyków? Wierzymy, że pójdzie Ci rewelacyjnie i wkrótce staniesz się krajowym dostawcą mięsa. Bądź dobrej myśli!