Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/snv.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Ile kosztuje pasza dla indyków? \

Skład i cena paszy

Zdecydowałeś się na hodowlę indyków. Przygotowałeś już wybieg i najlepszy budynek do chowu indyków. Zakupiłeś zwierzęta. Zaopatrzyłeś się nawet w specjalne szczepionki. I dobrze. Nie zapomnij jednak, że ogromnie ważna jest również pasza dla indyków. Pamiętaj, że to od jej doboru (właściwego doboru) zależy przyszłość twojej hodowli.
Hodowca, który zajmuje się produkcją drobiu, musi zagwarantować swoim zwierzętom odpowiednie warunki do rozwoju a tym samym pełnowartościowe i dobre jakościowo pożywienie. Nie jest to tania inwestycja, jednak aby uzyskać dobry chów – należy zadbać o pasze, witaminy itd., dzięki czemu popyta na tego typu drób znacznie się zwiększy poprzez swoją jakość. Indyki potrzebują odpowiedniej diety, aby się prawidłowo rozwijać a także dostarczyć organizmowi odpowiednich składników i witamin, potrzebnych do złożenia dobrych jaj.

Hodowcy zaopatrują się w różne rodzaje pasz u wielu wybranych przez siebie producentów. Przy hodowlach przydomowych, hodowcy sami tworzą potrzebną żywność – tak samo przy hodowlach ekologicznych. Ceny pasz różnią się w zależności od ich jakości składu a także od ceny skupu za indyki. Co roku średnia cen się zmienia i tworzy się nowe cenniki. Niestety trudna sytuacja na rynku sprzedaży piskląt indyczych z roku na rok się pogarsza – co zmusza niektórych hodowców do wybierania tańszej paszy dal swojego drobiu.

Przez nadpodaż indyków, ceny pasz są rekordowo wysokie, co oznacza, że dla niektórych opłacalność prowadzenia hodowli drobiu jest po prostu nieopłacalna. Skład podstawowej paszy dla indyków to (1 kg): białko surowe, włókno surowe, oleje i tłuszcze surowe, popiół surowy, lizyna, metionina, wapń, sód, fosfor. Do tego wchodzą również dodatki paszowe, jakimi są: premiks mineralno – witaminowo – aminokwasowy, przeciwutleniacze, witaminy A, D3, E.

Materiałami paszowymi, które wchodzą w skład paszy są: fosforan monowapniowy, śruty zbożowe takie jak pszenica czy jęczmień, nasiona soi obłuszczone, węglan wapnia, olej sojowy lub/i rzepakowy, chlorek sodu. Wszystkie te składniki pozwalają na prawidłowy rozwój piskląt oraz dużych już indyków. Dzięki nim hodowca produkuje dobre jakościowe ptactwo, które jest dobrze i zdrowo odżywione. Niestety tak jak już było wspomniane, nie wszystkich stać na dobre jakościowo paszy i zwierzęta często faszerowane są ubogą paszą.