Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/snv.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Najmniejsza rasa indyków \

Rasy indyków hodowane w Polsce

Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat różnych ras indyków występujących w Polsce? Chciałbyś zająć się ich hodowlą ale Twoja wiedza na ten temat jest znikoma? Koniecznie przeczytaj nasz miniporadnik.

Wszystkie rasy indyków, jakie dzięki różnym krzyżówkom do tej pory powstały na świecie, zasadniczo wywodzą się od dwóch gatunków indyków amerykańskich: czarnego i brązowego. Przemyślane krzyżówki hodowlane pozwoliły wyodrębnić kilka innych ras indyków, które wraz z rozwojem hodowli zaczęły być także hodowane w innych krajach, nie tylko na nowym kontynencie.

W Polsce zasadniczo hoduje się tylko trzy rasy indyków – bronz lub mamut, szerokopiersne oraz beltsville.

Pierwszą z ras utworzono z indyków standard bred bronze i nazwano ją Broad Breasted Bronze, w skrócie BBB. Jest ona najbardziej zbliżona jeśli chodzi o kolor umaszczenia do dzikiego indyka meksykańskiego. Na grzbiecie, piersi oraz szyi jest czarna i mieni się kolorami zielono złotym oraz fioletowo miedzianym, na każde pióro na szyi jest ozdobione czarną, mieniącą się obwódką. Rasa ta charakteryzuje się bardzo dobrym umięśnieniem piersiowym oraz udowym, co jest cechą bardzo pożądaną u indyków.

Obecnie jednak stawia się na hodowlę indyków o umaszczeniu białym stąd często wielkie hodowle zarodkowe indyków w odmianie bronz są likwidowane. Jeśli chodzi o niewielkie hodowle indyków to są one nadal nastawiona na indyki brązowe, gdyż patrząc na układ genów odpowiedzialnych za kolor z pisklęcia możliwym jest, że z pisklęcia brązowego finalnie urodzą się pisklęta białe. Obecnie preferowaną w hodowli jest rasa białą indyków, która jeśli chodzi o cechy użytkowe i eksterierowe oraz osiąganą finalnie wagę w niczym nie różni się od odmiany brązowej.

Do przyszłej hodowli wybiera się indyki, w których przyrost wagi ciała jest najszybszy. Jednak każdy kij ma dwa końce, szybki przyrost wagi jest przyczyną niskiej nośności indyków. Każdy hodowca zatem musi ocenić co dla jego stada jest w danym momencie najbardziej korzystne. Indyki odmiany beltsville są białe i są jedną z najmniejszych ras indyków, ale dzięki temu dają więcej jaj i potomstwa. Prócz tego możliwe jest krzyżowanie dwóch ras indyków jednak badania naukowe poczynione wykazały, że zwiększa się ilość składanych jaj, ale nie idzie to w parze z przyrostem wagi.

Jeśli chodzi o samą hodowlę, pamiętaj, że musisz zapewnić indykom odpowiednie warunki życia.